Szwecja praktyczne informacje


Strona główna -> Szwecja -> Szwecja praktyczne informacje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Chcąc legalnie wjechać do Szwecji musimy posiadać paszport lub inny dokument który jednoznacznie wskazuje na posiadane przez nas obywatelstwo, na przykład dowód osobisty. Chcąc jednak pozostać na okres dłuższy niż trzy miesiące, musimy złożyć wniosek o przyznanie prawa do pobytu (uppehallstillstand)....


Żywność w Szwecji niestety nie należy do najtańszych

Pobyt

Złożenie wniosku nie wiążę się z żadnymi opłatami. Można go złożyć przed wyjazdem, w Ambasadzie Szwecji lub dowolnym konsulacie, jak także po przyjeździe do Szwecji w oddziale Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket). Obywatele Polski oraz członkowie ich rodzin, zamierzający pracować w Szwecji, nie podlegają wymogowi posiadania pozwolenia na pracę. Mają oni prawo podjąć pracę od razu po przybyciu do Szwecji, nawet wtedy, gdy pozwolenie na pobyt nie jest jeszcze gotowe. O prawo do pobytu możesz się ubiegać także już po podjęciu pracy. Nie musisz mieć pozwolenia na pobyt żeby podjąć pracę zarobkową. Starając się o pozwolenie na pobyt zgodnie z umowę o EOG, należy wypełnić formularz o nazwie: „Podanie o pozwolenie na pobyt dla obywateli krajów członkowskich UE/EOG oraz członków ich rodzin” (Ansokan om uppehallstillstand for EU/EES-medborgare och deras anhoriga).

Żywność

Żywność i mieszkanie są w Szwecji bardzo drogie. Osoby, które wyjeżdżają do prac sezonowych mogą oszczędzić zabierając ze sobą żywność z Polski. Za miejsce w domku kempingowym zapłacimy do 50 koron dziennie. Wynajęcie pokoju będzie kosztowało od 2000 do 3000 koron. Koszt wynajęcia małego mieszkania to około 5000 koron. Ceny są mocno zróżnicowane. Najtaniej jest oczywiście na prowincji. Najdroższy rejon to centrum Sztokholmu. Cena najmu zależy także od rodzaju mieszkania. Powstają one bowiem na rożnych zasadach. Czasem jako budownictwo społeczne. Jedzenie jest drogie. Trzeba przygotować się na to, że w ciągu tygodnia wydamy tysiąc koron. Oto kilka przykładowych i orientacyjnych cen artykułów spożywczych:

  • 1 l mleka – 8 koron,
  • pudełko płatków kukurydzianych – 30 koron,
  • 500 g masła/margaryny – 20 koron,
  • 1 kg sera – 50 koron,
  • 1 kg wołowiny ok. 70 – 140 koron,
  • 1 kg wieprzowiny to 50 – 100 koron,
  • 1 kg kurczaka kupimy za 30 – 50 koron,
  • jajko – 2 korony,
  • 1 kg ryżu to 30 – 35 koron,
  • 1 kg makaronu – 12 koron,
  • gazeta codzienna – 12 koron.

 

ALKOHOL

Napoje alkoholowe sprzedawane są wyłącznie w specjalnych sklepach monopolowych. Jest ich w centrum miasta 22. Większość z nich działa w systemie samoobsługowym: Klarabergsgatan 62, Regeringsgatan 44, L?ngholmsgatan 21 Norra Stationsgatan 58-60, Fältöversten Karlaplan 13 i Garnisonen Karlavägen 100 A. Są one otwarte od poniedziałku do piątku od 10.00 do 19.00 (niektóre do 20.00) i w soboty od 10.00 do 14.00 (niektóre do 15.00).

PARKING

Poprawne i zgodne z prawem parkowanie w Sztokholmie nie jest łatwe. W niektórych miejscach parkowanie jest zabronione raz w tygodniu pomiędzy północą a szóstą rano ze względu na czyszczenie ulic. Informacje na temat parkowania można uzyskać pod telefonem +46(0)8 508 260 00. Centralnie położone, wielopiętrowe parkingi znajdują się w Gallerian, Hötorget, Odenplan, NK, ?hléns i koło Norra Latin.

WYSYŁANIE LISTU, KARTKI
Znaczek pocztowy, który został zakupiony w kraju należącym do Unii Europejskiej, może zostać użyty tylko w tym kraju, w którym zostal zakupiony, nawet pomimo faktu zapłacenia za niego w Euro. Wysyłając kartkę pocztową do innego kraju, który również należy do Unii Europejskiej, należy liczyć się z opłatą, która jest wpisana w wykaz opłat stosowanych na początku roku 2006. Informacje o cenach usług pocztowych można uzyskać w najbliższym urzędzie poczty. Znaczek pocztowy w tym kraju kosztuje: 10.00 korona

BANKI

Są otwarte od poniedziałku do piątku od 9.30 do 15.00, a w centrum Sztokholmu niektóre oddziały są otwarte do 18.00. W czwartki banki są zwykle otwarte również po południu.

BASENY

Sturebadet w Sturegallerian, tel. +46(0)8 545 015 00) i Centralbadet przy Drottninggatan 88, tel. +46(0)8 545 213 00) to dwa z wielu ośrodków oferujących kryty basen, odpoczynek, centrum fitness, masaż i zabiegi lecznicze.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Oficjalna miejska informacja turystyczna w Sverigehuset w Kungsträdg?rden, Hamngatan 47. Jest otwarta od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Tel. +46 (0)8 508 28 508.

ZGUBIONE I ZNALEZIONE

Zguby można oddać lub odszukać w następujących miejscach: na parterze centralnego dworca kolejowego, tel. +46(0)8 501 255 90, w SL Lost and Found przy Klara Östra Kyrkogata 4, tel. +46 (0)8 600 10 00 oraz w policyjnym wydziale rzeczy zgubionych i znalezionych przy Bergsgatan 39, tel. +46 (0)8 401 07 88. Możesz także szukać zagubionych przedmiotów na stronie www.upphittat.se

MSZE ŚWIĘTE

Po angielsku: Kościół anglikański Św. Piotra i Zygfryda, Strandvägen 76 tel. +46(0)8 663 82 48, w niedziele o 11.00. Międzynarodowe Ewangelickie Partnerstwo przy kościele Immanuela, Kungstensgatan 17 tel. +46(0)8 674 13 07, niedziele o 11.00. Międzynarodowy Kościół Ekumeniczny Sztokholmu przy kościele Św. Jakuba, Västra Trädg?rdsgatan 2 tel. +46(0)8 723 30 00, niedziele o 18.00. Rzymsko-katolicki kościół Św. Eugenii, Kungsträdg?rdsgatan 12 tel. +46(0)8 679 57 70, niedziele o 18.00.
Po niemiecku: Deutsche St. Gertruds Kirche Tyska Brinken na Starym Mieście, tel. +46(0)8 411 11 88, niedziele o 11.00.


ZMIANA WARTY
Widowiskowa uroczystość o stuletniej tradycji odbywa się w lecie prawie codziennie o 12.00, a w weekendy o 13.00. Parada wyrusza spod Muzeum Wojska i maszeruje ku Pałacowi Królewskiemu przez Riddargatan, Artillerigatan, Strandvägen, Hamngatan, Regeringsgatan, Gustav Adolfs torg, Norrbro, Skeppsbron i Slottsbacken. W pozostałych porach roku uroczysta zmiana warty odbywa się tylko w środy i soboty.



Szwecja - miasta

Goteborg Karlskrona Malmo Sztokholm Uppsala Vasteras


Szwecja - co warto wiedzieć



Szwecja - Kuchnia Szwedzka Kuchnia Szwedzka
Szwedzka kuchnia jest stosunkowo młoda i wykształciła się jako jedna z ...
Szwecja - Tradycje w Szwecji Tradycje w Szwecji
Szwecja to kraj, w którym pewne tradycje istnieją od dawien dawna. Inne zaś ...
Szwecja - Szwecja święta Szwecja święta
W Szwecji obchodzone są tradycyjne święta chrześcijańskie, takie jak: ...
Szwecja - Szwecja ciekawostki Szwecja ciekawostki
By móc lepiej poznad Szwecję należy wspomnieć o ciekawostkach, ...
Szwecja - Przepisy drogowe w Szwecji Przepisy drogowe w Szwecji
Szwecja tak jak i inne kraje, odnośnie przepisów drogowych rządzi się ...
Szwecja - Parkowanie i parkingi w Szwecji Parkowanie i parkingi w Szwecji
Podobnie jak przepisami ruchu drogowego Szwecja rządzi się też własnymi zasadami odnośnie ...
Szwecja - Szwecja mapa Szwecja mapa
Szwecja - Parki narodowe w Szwecji Parki narodowe w Szwecji
W największym kraju Europy Północnej 78 % jego powierzchni stanowią lasy. ...
Szwecja - Jak docjechać Jak docjechać
Promy to z pewnością najprzyjemniejszy środek dojazdu do Szwecji. Już ...
Szwecja - Szwecja leczenie Szwecja leczenie
Bezpośrednio za działalność opieki ambulatoryjnej odpowiadają ...
Szwecja - Przewóz zwierząt Przewóz zwierząt
Zwierzęta muszą zostać oznaczone mikrochipem (spełniającym wymagania ...
Szwecja - Przepisy celne w Szwecji Przepisy celne w Szwecji
Przepisy celne w Szwecji są dosyć restrykcyjne i obejmują konkretną ...
Szwecja - Przydatne adresy i telefony Przydatne adresy i telefony
Adresy polskich placówek dyplomatycznych Ambasada RP Karlavägen 35, SE-114 31 ...
Szwecja - Najciekawsze regiony Najciekawsze regiony
Będąc w Szwecji lub po prostu tylko przez nią przez przejeżdżając nie sposób ominąć kilku ...
Szwecja - Taksówki w Szwecji Taksówki w Szwecji
Wyjeżdżając na wczasy lub po prostu w interesach do Szwecji warto zapoznać ...
Szwecja - Najdziwniejsze hotele świata Najdziwniejsze hotele świata
Turystyka to dziedzina działalności człowieka służąca ...
Szwecja - Gospodarka w Szwecji Gospodarka w Szwecji
Szwecja jest najbogatszym krajem skandynawskim i jednym z najbardziej uprzemysłowionych państw ...
Szwecja - Historia Szwecji Historia Szwecji
Czternaście tysięcy lat temu obszar dzisiejszej Szwecji przykrywała gruba warstwa lodowa. W miarę ...
Szwecja - Warunki naturalne w Szwecji Warunki naturalne w Szwecji
Szwecja jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów na ...

Szwecja praktyczne informacje - komentarze:


Szwecja praktyczne informacje komentarz Maxx dance
2012-06-25 20:17:20
Dzięki Aniu za info, czasami lepiej wiedzieć jakie 'niespodzianki' na nas czekają, ja ostatnio byłem w Szwajcarii i nie wiedziałem, że jest tam drożej niż w Norwegii, jak bym to wiedział to bym się na 2 tygodnie tam nie wybrał:)

Szwecja praktyczne informacje komentarz Ania
2012-06-25 14:41:34
Byłam ostatnio na weekend na wycieczce promem Stena Line do Karlskrona. Wypłynięcie w piątek wieczorem powrót w niedziele rano, cała sobota na miejscu. Kajuty małe ale wygodne łóżka, tylko te ceny ;/ Sklep bezcłowy...jak dla nas bardzo drogi, nawet drożej niż na naszych stacjach benzynowych (dla Szwedów to co innego). Dokupiłam kolacje all...za 109zł - jedzenie pyszne, duży wybór, piwo i wino bez ograniczeń (spróbowałam w końcu małży i raka :) łosoś wyśmienity i ciasta też). Na statku jedzenie i picie...masakra...lepiej wziąć wszytko z domu (swoje piwo, ew. coś mocniejszego, zrobić se kanapki itp.) Można płacić w koronach lub złotówkach. Cena piwa 0,5l to (w zależności jakie) 35-39 koron, kawa 28 koron, bułka-bagietka 40-45 koron, drinki od 59 koron do 120. Na miejscu kantor ale zawyżona cena korony lepiej u nas w kantorze wcześniej wymienić - na miejscu np. mała woda 19 koron, gałka lodów 20 koron, rożek (inne lody) 25-30 koron, pizza (ok. 30-35 cm) od 60-110 koron sos zazwyczaj płatny 5 koron, w Subway pół bagietki od 41-50 koron, tam duża kawa 15 koron.


Szwecja praktyczne informacje - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies